Dwie drogowe rewolucje.

VS

Dziś oficjalnie do sprzedaży wszedł Tata Nano. W największym skrócie – oto szczegóły jakie podał Tata Motors. Koszt – 120-130.ooo Rupee ok. 8 tys złotych po dzisiejszym kursie. Pierwsza wpłata – 2999Rs.  Będą trzy wersje dostępne w sprzedaży, z czego podstawowa (jedyna bez klimatyzacji) ma stanowić ok. 50% produkcji. Auto pojawi się na drogach w czerwcu (więc chyba nie ujrzymy…). Wszstko o starcie Nano można przeczytać tutaj.

Tata ogłosił również, że trwają prace nad hybrydową wersją Nano, nie tylko ze względu na induską oszczędność, ale też (dość w sumie dziwnie rozumiane) przywiązanie do ekologii. W Indiach już jest jednak samochód dla tych, którzy naprawdę chcą być „zieloni”. ..

Zauważyłem go wkrótce po przyjeździe do Bangalore. Malutkie auto, dość pokraczne, wysokie, krótkie, nieco plastikowe z wyglądu jest naprawdę zauważalne w miejskim pejzarzu. Nie mam danych dotyczących ilości takich pojazdów w B’lore, ale jeździ ich naprawdę sporo. To Reva, produkowane w Bangalore przez firmę o tej samej nazwie, mini-autko na prąd.

Reva – w przeciwieństwie do większości „ekologicznych” pojazdów, już dawno nie jest wizją przyszłości. Mogący się wcisnąć dosłownie wszędzie pojazd produkowany jest masowo od 8 już lat, a jego najnowsza wersja może się pochwalić całkiem ciekawymi parametrami – 80km/h, 120 km na jednym „tankowaniu” przy średnim koszcie szacowanym 4paisa (czyli 1/20 Rupee czyli 1/350 zł!) za kilometr. I do tego baterie ładuje się 6h, ale przy awaryjnie można osiągnąć 90% ich wydajności już w godzinę! Nic dziwnego, że to także eksportowy hit i że Bangalorska firma jest na tym raczkująym rynku jednym z głównych graczy.

Reva ma właściwie tylko dwie (no – trzy) wady. Po pierwsze – cena. 8000$ to za tak małe autko wciąż nieco odstraszający pułap, ale z drugiej strony – przy takich kosztach utrzymania?? Po drugie – zasięg. Póki co to jest autko TYLKO do użytku miejskiego. Ale może wkrótce się to zmieni? Po trzecie – ilość miejsca w środku – z limitem 270kg i praktycznie brakiem tylnej kanapy, zastosowania Revy są dość ograniczone.

Niemniej jednak, to kolejny dowód na to, że w zakresie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, Indie mają się czym chwalić. Od jakiegoś czasu zabieram się za to, by temat rozwinąć. Myślę, że juz wkrótce…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s