Indian Coffee House.

Nie czarna, a biała. Z przyprawami. Za 9 Rupee. Podawana przez panów w fikuśnych kubrakach mocno przybrudzonych, na oblepionych stołach i wśrod odchodzacej farby. Południowoindyjska kawa i jej świątynia. India Coffee House przy MG Road w Bangalore. Otwarta w 1957 teraz odchodzi w zapomnienie. Jutro ma być jej ostatni dzień.

Edit: Byłem sprawdzić. Nie zamknęli. Pewne rzeczy są wieczne?

Indian Coffee House to sieć ponad 400 kawiarni w całych Indiach. Od Shimli po Keralę, ale zaczęło się w Bangalore.

Menu mieści się na jednej, niewielkiej kartce i składa z kawy, soku z cytryny, dosy, kilku kotletów i czegoś jeszcze czego nie pamiętam. Nikt tu jednak nie przychodzi na poważnie zajmować się jedzeniem. To miejsce spotkań – nieopodal sa redakcje czterech gazet, college, główna ulica handlowa Bangalore. To tradycyjne miejsce spotkań tych, których nie stać na szykowne kawiarnie. Albo tych, którzy nie sa nimi zainteresowani. Tu siedzą studenci, dziennikarze, lokalni dziwacy. Kawa za 9 Rupee i dosa za 18 nie odstraszą nikogo. Odstraszyć może najwyżej kelner, przeganiając od stolika gdy siedzisz tam za długo nic nie jedząc a kolejni goście czekają już w wejściu. To miejsce – obok Koshi’s – definiowało Bangalore. Nic więc dziwnego, że na Facebooku skrzyknęła sie grupa ludzi, która postanowiła uczcić odejście kawiarni niczym wyjazd starego przyjaciela – odwiedzając ją niemal codziennie i zostawiając duże napiwki.

Podobno jest jeszcze nadzieja, że po 1 marca kawiarnia dalej będzie funkcjonować. Ale jak długo jeszcze?

Reklamy

2 thoughts on “Indian Coffee House.

  1. „Nic więc dziwnego, że na Facebooku skrzyknęła sie grupa ludzi, która postanowiła uczcić odejście kawiarni niczym wyjazd starego przyjaciela – odwiedzając ją niemal codziennie i zostawiając duże napiwki.”

    Jakież to romantycznie piękne… Cudownie normalne.

    Pozdrawiam

  2. to znamienne, ze w ogole na swiecie znikaja male, klimatyczne miejsca, a zamaist nich powstaja duze, bezosobowe, nastawione na zysk i masowego odbiorce, np. centra handlowe. trzymam kciuki za ICH. A jesli rzeczywiscie bedzie dzialala przez kolejne 3 miesiace, to – kto wie – moze sama wpadne:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s