Zielone Indie

No tak. Troszeczkę mniej prywatnie a bardziej opiniotwórczo. Indie a ekologia.

Tak się składa, że musiałem trochę przeryć ten temat przy okazji projektu nad którym pracuję, i jak się okazuje, wnioski sa zaskakujące. Na ten przykład National Geografic umieścił Indie na szczycie listy najbardziej ekologicznych państw świata. Zszokowani? Ja również. Otóż według miernika nazwanego uroczo Greendex, Indyjscy konsumenci pod względem odpowiedzialności ich konsumpcji równać się mogą jedynie z … Brazylijczykami. Tak, dokładnie ci indyjscy konsumenci, którzy wykładają codziennie moją ulicę świeżą warstewką nowych śmieci, a zakupy w supermarkecie pakują w podwójne worki. I z tymi samymi Brazylijczykami, którzy wycinają w pień (dosłownie) Puszczę Amazońską.  Więcej, nie oni jedynie twierdzą, że Indie są ekologicznym rajem. Według tej (wiarygodnej?) prezentacji (slajd 19), aż 51% Indyjskich konsumentów gotowych byłoby zapłacić 10% więcej za ekologicznie przyjazne produkty. W porównaniu do 10% Japończyków. Ciekawe prawda?  Zwłaszcza te 700milionów biedoty Indyjskiej z pewnością rzuci się dopłaić kilka rupee do ekologicznego ryżu.

Tajemnica Greendex-u wyjaśnia się, kiedy spojrzymy na metodologię badania. Przyjęte założenia sprawiają, że najbardziej ekologiczni sa ci, którzy najmniej kupują, najmniej jeżdżą samochodami, najmniej zużywają prądu i najczęściej spożywają lokalne produkty. Większość z wspomnianej 700 milionowej, przeważnie wiejskiej, biedoty, nie ma specjalnego wyboru. Stąd Kanadyjczycy byli od początku na przegranej pozycji, nie mówiąc już o samochodouzależnionych Amerykanach.

A drugi slajd? Wygląda na pomyłkę, tak szczerze mówiąc. No chyba, że pytano tylko najbogatszych.  Może ktoś inny zna odpowiedź…

Edit: do tego tematu wrócimy, bo swoją drogą, Indie w pościgu za „zieloną technologią” są dużo dalej od nas.

Reklamy

One thought on “Zielone Indie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s